24 dienu hakatonā skolēni izzina atvērto datu iespējas un rada jaunus risinājumus

Pirmajā Latvijas Skolu Atvērto Datu Hakatonā 2019 uzvarētāju laurus 1. - 9. klašu grupā plūca Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas komanda “OPLoRD”, kura, izmantojot atvērtos datus, izveidoja reģionālo autobusu maršrutu simulatoru,  savukārt vecāko klašu grupā (10. - 12. klašu grupā) uzvarēja Rīgas 10. vidusskolas komanda “The Conquerors”, piedāvājot mobilo lietotni, kas atgādina par medikamentu lietošanu.

#datiiedvesmo

Martā notikušā hakatona mērķis bija atklāt skolēniem iespējas, kādas sniedz atvērtie dati. Uzdevums bija radīt skolēnam, skolai vai pilsētai noderīgu tīmekļa vietni vai mobilo lietotni drošības, kultūras, hobiju, tūrisma vai izglītības jomā, izmantojot kādu no vairāk nekā 250 valsts pārvaldes iestāžu datu kopām, kas publicētas Atvērto datu portālā https://data.gov.lv.

Datu analīzi un savu ideju izstrādi skolēni uzsāka jau 1. martā. Kopumā hakatonā piedalījās 1. - 9. klašu grupā 28 komandas no 19 Latvijas skolām un 36 komandas no 28 skolām 10. - 12. klašu grupā.

Fināla prezentāciju pasākumā 29. martā LMT galvenajā birojā sacentās 14 komandas – septiņas jaunāko un septiņas vecāko klašu grupā. Jaunāko klašu grupā 2. vietu ieguva Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas komanda “Qui Dolor”, kuras izstrādātais risinājums bija lietotne rindojies.lv, ar kuras palīdzību skolā var pārbaudīt rindas garumu, piemēram, ēdnīcā, un izvēlēties izdevīgāko laiku tās apmeklējumam. Savukārt 3. vietā – Programmēšanas skolas Learn IT komanda “LearnIT/LAWA”, kura izstrādāja lietotni, kas ietver informāciju par atkritumu šķirošanas punktiem, dodot iespēju cilvēkiem pievērsties atkritumu šķirošanai.

Vecāko klašu grupā 2. vietu ieguva  Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas komanda “Rēzekne”, piedāvājot vienkopus informāciju par visām vispārizglītojošajām skolām Latvijā: atrašanās vieta, eksāmenu rezultāti, skolēnu skaits, mācību valoda u.c. informāciju. 3. vietā vecāko klašu grupā  – Liepājas Valsts ģimnāzijas komanda “Olimps 3D”, kura izveidoja interaktīvu viktorīnu par Latvijas novadiem.

“Publiskās pārvaldes datu pieejamība atvērtā veidā ir viena no e-pārvaldes politikas prioritātēm 2014. - 2020. gada attīstības plānošanas periodā. Atvērtie dati sniedz iespēju vēl efektīvāk un plašāk, piemēram, pētniecībai, jaunu produktu un pakalpojumu attīstīšanai, kā arī sabiedrības līdzdalībai, izmantot publiskās pārvaldes digitalizācijas ieguvumus. Tāpēc skolēnu izglītošana par jaunu digitālo risinājumu izstrādes iespējām atraktīva hakatona veidā ar iespējām pašiem programmēt un radīt jaunus e-pakalpojumus ir būtiska ceļā uz visaptverošu pārvaldes un tautsaimniecības digitalizāciju,” atzīst Vides aizsardzības un reģionālās attīstībās ministrijas (VARAM) Elektroniskās pārvaldes departamenta direktors Uģis Bisenieks.

Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) valdes loceklis  Rojs Dauburs uzsver: “Ir jāatzīst, ka vairāk kā 200 jauniešu no dažādām Latvijas vietām, startējot LATA hakatonā, īsā laika sprīdī – 24 dienās – ir ne tikai radījuši aizraujošus, laikmetīgus datu projektus, bet arī ieguvuši prasmes, kas viņus ievilina nākotnes sabiedrības izaicinājumu risinājumos. Hakatona norise atklāja, ka mums ir daudz gudru jauniešu, daudz radošu pedagogu. Mūsu pienākums ir viņiem parādīt ceļu.”

Skolu hakatonā varēja piedalīties komandas no ikvienas Latvijas vispārizglītojošās, profesionālās vai interešu izglītības iestādes 1 - 5 cilvēku sastāvā. Vairāk par hakatonu var uzzināt https://lata.org.lv/skolas2019/

Visa hakatona laikā kopsolī ar skolu komandām darbojās LATA piesaistītie mentori – dažādu jomu eksperi:  Uldis Bojārs, Elīna Neilande, Lāsma Cimere, Kaspars Riņkevičs, Viktors Zagorskis, Mikus Jēkabsons, Jurijs Hoļms, Evijs Taube, Mārtiņš Būmanis, Elčins Jafarovs (Elchin Jafarov), Līna Sarma, Toms Ceļmillers, Kristaps Mors, Pēteris Jurčenko, Nika Aleksejeva, Una Krutova, Māris Nartišs, Linda Sinka, Agnis Rečs.

Balvās uzvarētāji saņēma finansiālu atbalstu: 1. vietas balvu fonds bija 500 eiro komandai un 250 eiro skolotājam, 2. vietas – 300 eiro komandai un 150 eiro skolotājam, 3. vietas – 150 eiro komandai un 75 eiro skolotājam.

Latvijas Skolu Atvērto Datu Hakatonu 2019 organizēja LATA sadarbībā ar VARAM. Pasākumu atbalstīja: Datu skola, Latvijas Mobilais Telefons, Accenture Latvia, Learn IT, Datorium, Tieto Latvia, Digital Mind, DIVI grupa, LVM GEO, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Jelgavas novada pašvaldība, “Oh My Days” plānotājs, Dailes teātris, Latvijas Mediji, Valsts izglītības satura centrs, E-klase, Fazer Latvia, Picas Meistars, Pūce Cep, Karameļu darbnīca, iluzionists Dante Peccolli un Cosmos Ilūziju muzejs.

Atvērtie dati ir brīvi pieejama bezmaksas informācija bez atkalizmantošanas ierobežojumiem, kuru var rediģēt un automatizēti apstrādāt ar brīvi pieejamām lietojumprogrammām. Atvērto datu pieeju var attiecināt uz visu informāciju, kuru valsts iestāde publicē Latvijas Atvērto datu portālā, piemēram, publiskiem reģistriem un valsts informācijas sistēmu publiskajām daļām, pētījumiem, statistiku, tabulām utt. Pieejas pamatā ir ideja, ka informācija sabiedrībai ir jānodod tādā formā, lai to varētu apstrādāt.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Ieva Vītoliņa
Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācija
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Tālr.: 29215073

 

 

Pasākums ir saņēmis finansējumu no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr.2.2.1.1/17/I/015 “Pakalpojumu sniegšanas un pārvaldības platforma

Kontakti

+371 67844984 (Piegādes, IT tehniskais atbalsts)

+371 67291020 

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

https://di.lv

Frīdriha Candera iela 1,
Rīga, LV - 1046, Latvija

Mūsu lapā tiek izmantotas sīkdatnes, lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās ērtāku darbību. Lai turpinātu lietot lapu, Jūs apliecinat, ka piekrītat sīkdatņu politikai. Lasīt vairāk
Piekrītu